Papierowa rolka kontrolna – urządzenia w nie wyposażone są tańsze w zakupie natomiast wraz z upływem czasu wzrasta koszt ich eksploatacji. Podatnik musi pamiętać o zwiększonym zużyciu papieru przez takie urządzenie oraz kosztach magazynowania zapisanych rolek kontrolnych. Rolki kontrolne należy przechowywać do wglądu w razie kontroli urzędnika skarbowego przez kilka lat.
Wymiana

Brak drugiej rolki papierowej oraz nawijacza kopii w przypadku kopii urządzeń fiskalnych z e-kopią niewątpliwie usprawnia wymianę. Drukowanie paragonów na jednym, szerokim papierze bez równoczesnego zadrukowywania drugiej rolki papieru kopią to udogodnienie nie tylko dla klienta, ale przede wszystkim oszczędność czasu pracy, pieniędzy i likwidacja problemów logistycznych dla samego posiadacza kasy. Dzięki elektronicznej kopii zakładanie i wymiana papieru w mechanizmie drukującym jest znacznie prostsze. Na ogół odbywa się to na zasadzie: "wrzuć i pracuj".


Kopia elektroniczna to genialnie prosty pomysł: karta pamięci cyfrowej zamiast rolki papierowego paragonu. Kopia elektroniczna to zatem specjalny nośnik pamięci, na którym zapisywane są wydruki fiskalne w postaci cyfrowej; zazwyczaj nośnikiem jest karta SD podobna do tych stosowanych w aparatach cyfrowych. GOBIT posiada bogatą ofertę kas oraz drukarek fiskalnych wyposażonych w kopię elektroniczną przez co nasi klienci nie są narażeni na dodatkowe koszty związane z zakupem dodatkowego papieru oraz magazynowaniem zużytych rolek, jedna karta pamięci to odpowiednik nawet 3000 rolek papieru.

Zalety kasy z elektroniczną kopią paragonu:

 • mniejsze zużycie papieru
 • poprawa komfortu pracy kasjera
 • ograniczenie czasu potrzebnego na wymianę papieru w trakcie pracy.
 • oszczędności związane z przechowywaniem karty SD
 • uproszczenie magazynowania.
 • możliwość przeglądania i analiz wydruków.
 • możliwości kopiowania danych.
 • uzyskanie dostępu do zaawansowanych zabezpieczeń – większe bezpieczeństwo danych.
 • mniejsze ryzyko otrzymania kary z Urzędu Skarbowego, ponieważ e-kopie nie blakną
 • zachowana kompatybilność z tradycyjnymi urządzeniami fiskalnymi (obsługa i oprogramowanie)
 • ochrona środowiska

Wymiana karty:
Gdy na karcie zostało mało miejsca (lub chcemy zabezpieczyć zapisane na niej dane) – należy wykonać procedurę zamknięcia dotychczasowej karty i otwarcia nowej. Wtedy na nowej karcie zostaną zapisane informacje z zakończenia poprzedniej karty. Otwarcie nowej karty umożliwia odtworzenie danych z urządzenia, w którym poprzednia karta nie została prawidłowo zamknięta – co sygnalizowane jest przez urządzenie odpowiednią informacją. Choć karta 2GB może pomieścić około 1 mln paragonów ze sprzedażą 8 pozycji – im więcej danych jest już zapisanych na karcie – tym dłużej trwa ich weryfikacja przed zapisem raportu dobowego. Dlatego zalecamy pracę na urządzeniach z włożoną kartą. Dzięki temu weryfikacja następuje na bieżąco „w tle”, a raport dobowy wykonywany jest natychmiastowo.


Polecamy:


ELZAB Mini E
Elzab Mała Plus E
Novitus Nano E